Güneş Enerjisinin Türkiye’deki en büyük etkinliği SOLAREX İstanbul 2018’de, Solonn Enerji CEO’su Ali Yılmaz, Solonn Enerji hakkında bilgi verdi ve sektör değerlendirmelerinde bulundu.

Ali Yılmaz; SOLAREX İstanbul 2018’de öncelikle SOLONN Enerji Hakkında bilgi verdi. Yılmaz, SOLONN Enerjinin uluslararası kapasitesinin 580 Megavat olduğunu, bunun bir kısmının serbest bölgede bir kısmının başka ülkelerde ve bir kısmının da Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde olduğunu belirtti. Firmanın yönünü Yurt dışına ve OEM üretimlerine çevirdiklerini söyledi.

Yılmaz “Dünyaca bilinen bir çok firmanın OEM üretimlerini yaptıklarını vurgulayarak. Bunun yanında SOLONN markasıyla da üretim yaptıklarını ve bunları Türkiye’de Enerji yatırımları yapan firmalara sağladıklarını belirtti.

SOLONN Enerjinin uluslararası bir şirket olduğunu yalnız Türkiye’de değil 7 Ülke’de faaliyet gösterdiğini söyleyen Yılmaz; Amerika’da Manhattan, Almanya’da Stutgart, BAE’de Dubai’de, Nijerya Lagos’ta, Güney Afrika’da Capetown ve Johannesburg’ta birebir kendi ofislerinde anahtar teslim projeler ürettiklerini belirtti.

SOLONN olarak buralarda hem panel tedariğin de bulunurken hem de EPC kurulum hizmetlerini ve sonrasındaki bakım hizmetlerini yerel ortaklarla birlikte sağladıklarını ifade eden Yılmaz; SOLONN’ın Paylaşarak çoğalan bir firma olduğunu bu doğrultuda bu kanalda da benzer bir konjonktürdan hareketle aslında SOLONN’un sadece panel ürettiğini, ancak kendilerine yoğun gelen talepler doğrultusunda artık anahtar teslim işlere girdiklerini belirtti. Bunu da kendilerine destek veren, SOLONN’la birlikte yürüyen ticari ilişkilerini beraber güven içinde yürüttükleri sektör paydaşlarıyla EPC firmalarıyla denetim firmalarıyla dirsek temasında hareket ettiklerini ifade etti. Bu tarz işleri direkt olarak yapmaktansa işleri konsorsiyum yada iş ortaklığı ile çözümlediklerini söyleyen Yılmaz; Uluslararası projelerinde bu kapsamda hayata geçirdiklerinin altını çizdi. Buda SOLONN’a Türkiye’de var olan ve rekabet ortamından zarar görmüş EPC ve Denetim firmalarını da hem uluslararası arenalarda tanınabilir hale getirmiş olduğunu hem de Milli bir misyon yüklenerek Türkiye’nin ihracat hedeflerine katkı sağlamış olduklarını ifade etti.